Książka przedstawia wybór najlepszych felietonów i innych form publicystycznych, opublikowanych w ciągu półwiecza kariery pisarskiej Stanisława Lema. Zawiera 85 artykułów, pogrupowanych pod kątem tematycznym w pięciu działach: KULTURA – NAUKA – WYDARZENIA – PRZYSZŁOŚĆ – O SOBIE. Pierwszy z prezentowanych tekstów powstał w roku 1954, ostatni, zatytułowany „Głosy w sieci”, w 2006, przed samą śmiercią pisarza. Głównym kryterium wyboru była uniwersalność i ponadczasowość publikacji: większość przenikliwych obserwacji Lema pozostaje wciąż zaskakująco aktualna, jego najważniejsze prognozy i przewidywania okazały się trafione. „Planeta Lema” stanowi świadectwo wszechstronności wiedzy, zainteresowań i profetyzmu autora. Prawdziwa uczta zarówno dla miłośników twórczości autora „Solaris”, jak i osób, które po raz pierwszy mają do czynienia z fenomenem Lema.
Miesięczne archiwum: grudzień 2016
Stanisław Lem: zagadki i paradoksy – wieczór w Muzeum POLIN
W najbliższą niedzielę (11 grudnia) w muzeum POLIN odbędzie się wieczór literacki, poświęcone biografii i twórczości Stanisława Lema. Imprezę otwiera projekcja filmu dokumentalnego „Autor Solaris” w reżyserii Borysa Lankosza. Później przewidziana jest dyskusja z udziałem redaktora Wojciecha Orlińskiego oraz dr Agnieszki Gajewskiej, autorką pracy „Zagłada i gwiazdy. Przeszłość w prozie Stanisława Lema”. Jako prowadzący wystąpi red. Tomasz Fiałkowski, dziennikarz i krytyk literacki, współautor książki „Świat na krawędzi”, blisko związany z twórczością Lema.
Spotkanie rozpocznie się 11 grudnia 2016 (niedziela) o godz. 18:00, wstęp wolny!
fot. W. Kryński / Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Kongres Lemologiczny – relacja
W 2016 roku profesor Stanisław Bereś dokonał cudu nad Odrą i zorganizował interdyscyplinarną, pełną wigoru imprezę, która połączyła atrakcyjną formułę z solidną podstawą merytoryczną, dzięki czemu zapisze się w annałach lemologii.
W ostatnich trzech dniach listopada we Wrocławiu obradował intensywnie, pod troskliwą opieką Europejskiej Stolicy Kultury, Kongres Lemologiczny. Lem jest gigantem, którego jak Guliwera w krainie Liliputów usiłują uchwycić rzesze humanistów oraz przedstawicieli nauk ścisłych. Najczęściej jednak ci pierwsi działają w pewnej izolacji od drugich. Tymczasem Bereś zgromadził w jednym miejscu wybitnych ekspertów, profesorów różnych dziedzin: polonistów, filmoznawców, filozofów, językoznawców, pisarzy, tłumaczy, astrofizyków, biologów i fizyków kwantowych. Ten wysiłek zdecydowanie opłacił się i odkrył przed nami wielowymiarową mapę dorobku Stanisława Lema.
Czytaj dalej