PLANETA LEM – wyniki konkursu architektonicznego

13 marca ogłoszono wyniki konkursu architektoniczno-urbanistycznego na projekt Centrum Literatury i Języka „Planeta Lem”. Centrum ma powstać na Zabłociu, na terenie dawnego Składu Solnego. W konkursie wzięło udział 44 pracowni architektonicznych, z których jury wybrało projekt wykonany przez JEMS Architekci. Doceniono elastyczną i otwartą przestrzenną strukturę obiektu, która dostosowuje się do wymagań użytkowników, wyrazistą symbolikę architektoniczną oraz czytelne nawiązanie do dorobku Stanisława Lema.

Poniżej zamieszczamy tekst wystąpienia na konferencji przedstawiciela spadkobierców Stanisława Lema:

Dziękuję za możliwość wystąpienia na konferencji, chociaż tutaj mam trudne zadanie, żeby opowiedzieć parę słów na temat patrona całego przedsięwzięcia, o którym wszyscy w Polsce doskonale wszystko wiedzą, więc postaram się krótko i zwięźle, żeby Państwa na śmierć nie zanudzić.

Korzystając z okazji chciałbym przedstawić, jak wygląda aktualna recepcja, czy też poczytność książek Stanisława Lema. Spotykamy się czasem z takimi wątpliwościami, artykułowanymi również przez osoby zawodowo zajmujące się literaturą, że Lem, owszem, genialny i wybitny pisarz, tłumaczony na prawie 50 języków, 35 milionów sprzedanych egzemplarzy, klasyk, ale teraz gwiazda jego przygasa i traci czytelników.

W związku z tym pozwolę sobie tutaj bez nadmiernej propagandy sukcesu przytoczyć parę twardych faktów i liczb, odnośnie aktualnej recepcji twórczości Lema w kraju i za granicą:
1. w Polsce w ciągu ostatniej dekady sprzedało się ponad milion egzemplarzy książek Lema,
2. na świecie w najbliższych 2 latach jest przykładowo planowane:
– 11 wydań nowych przekładów w Chinach
– 16 w Turcji
– 7 w Japonii
– 3 w Korei Południowej
– pierwsze oficjalne, czyli legalne wydanie w języku arabskim, w Egipcie.

Czytaj dalej

PLANETA LEM: konferencja prasowa i publiczne ogłoszenie wyników konkursu architektonicznego

planeta_lem_konkurs_architektoniczny

Krakowskie Biuro Festiwalowe wraz ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział Kraków serdecznie zapraszają na publiczne ogłoszenie wyników międzynarodowego, dwuetapowego, realizacyjnego konkursu architektoniczno-urbanistycznego, którego celem jest utworzenie wielofunkcyjnego centrum literackiego pn. „Centrum Literatury i Języka – Planeta Lem”, na terenie dawnego Składu Solnego przy ul. Na Zjeździe 8 w Krakowie.

CLiJ Planeta Lem to jedna z flagowych inwestycji Krakowa w dziedzinie kultury i docelowe centrum działań realizowanych w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO (KMLU). Obiekt, którego realizacja przewidziana jest w latach 2021-2023 pomieści wystawę główną poświęconą myśli i twórczości patrona obiektu – Stanisława Lema, której koncepcję przygotowało studio Tengent, ekspozycję poświęconą językowi i komunikacji, przygotowaną we współpracy z Fundacją na rzecz Centrum Języka Polskiego, wielofunkcyjne sale na wydarzenia i festiwale literackie, mediatakę, ogólnodostępną czytelnię, kawiarnioksięgarnię i ogród.

Konferencja odbędzie się w dniu 13 marca 2019 r. (środa) o godz. 11:00 w Centrum Kongresowym ICE Kraków przy ul. Konopnickiej 17 (sala S4, wejście od strony ul. Jana Bułhaka/Hotelu Park Inn). Dzień później w budynku Pawilonu Wyspiańskiego zostanie otwarta wystawa pokonkursowa, która potrwa do 31 marca. Informujemy o możliwości skorzystania z bezpłatnego parkingu podziemnego na terenie Centrum Kongresowego ICE. Przy wjeździe prosimy o podanie hasła: Planeta Lem.

Planeta Lem będzie w założeniu otwartą przestrzenią dla różnorodnych inicjatyw o charakterze literackim, realizowanych pod wspólnym hasłem KMLU. Wierzymy w nasze spotkanie na konferencji będącej ważnym krokiem na drodze do tego celu.

Więcej informacji na stronach internetowych www.biurofestiwalowe.pl oraz www.sarp.krakow.pl

Konkurs z Lemem

Z okazji publikacji książki „Diabeł i arcydzieło” mamy dla Was fantastyczny KONKURS Z LEMEM i cennymi nagrodami. Od poniedziałku, 5 listopada, będziemy przez pięć dni publikować codziennie jedno pytanie konkursowe, dotyczące twórczości Stanisława Lema bądź samego autora. Pytania będą pojawiać się ok. godziny 15, najpierw na https://forum.lem.pl/index.php?board=11.0 a następnie na www.facebook.com/stanislawlem.


  Odpowiedzi publikujemy w komentarzach pod danym postem konkursowym na Facebooku. Autorzy poprawnych bądź najciekawszych odpowiedzi będą gromadzić punkty:

 • 3 punkty: najszybsza poprawna odpowiedź,
 • 1 punkt: druga w kolejności poprawna odpowiedź,
 • 1 punkt: najciekawsza bądź najbardziej oryginalna odpowiedź.
  Uczestnicy, którzy zdobędą w sumie najwięcej punktów, otrzymają:

 • I miejsce: czytnik książek PocketBook Touch Lux 4
 • II miejsce: komplet 17 książek w serii WL w miękkiej oprawie
 • III miejsce: pakiet 3 książek Stanisława Lema + koszulka
 • IV miejsce: do wyboru koszulka lub dowolna książka Stanisława Lema

Pełny regulamin konkursu: ::REGULAMIN::

Diabeł i arcydzieło

„Diabeł i arcydzieło. Teksty przełomowe” zawiera 20 publikacji praktycznie nieznanych, ukazujących się po raz pierwszy w postaci książkowej, pochodzących ze „złotego okresu” publicystycznego Lema. Pozostałe teksty stanowią prezentację odkryć, idei i hipotez, będących solą twórczości Stanisława Lema. Tom między innymi obejmuje:

LITERATURA:

diabel_i_arcydzielo

 • Diabeł i arcydzieło: tytułowy esej, po raz pierwszy w formie książkowej, recenzja twórczości Tomasza Manna. Żarliwy moralitet i credo Stanisława Lema.
 • Stochastyczny los dzieła: nowatorska koncepcja dzieła literackiego, potem wymyślona powtórnie i spopularyzowana przez Stanleya Fisha w postaci teorii rezonansu czytelniczego.
 • Kariera falsyfikatu: bezkompromisowa dekonstrukcja twórczości Kosińskiego.
 • Imię róży: teoria literatury w praktyce.
 • Philip K. Dick, czyli fantomatyka mimo woli: jeden z nielicznych autorów SF, którego twórczość Lem cenił, nazywając go „wizjonerem wśród szarlatanów”. Teraz wszyscy kochamy i czcimy PKD, ale w czasach, gdy propagował go Lem, Dick był uważany za pisarza drugiej kategorii.
 • Kosmos i fantastyka: pokazuje, jak literatura/kultura oswaja obszary, które wykraczają poza kategorie pojęciowe, jakimi operuje ludzki umysł.
 • Zakończenie metafuturologiczne: kultura, jako proteza i urządzenie samooszukujące się, którego zadaniem było zapewnienie przetrwania gatunku.
 • Unitas oppositorum: genialna analiza twórczości Borgesa, która zdaniem Lema stanowi jedność wykluczających się przeciwieństw.

NAUKA:

 • Dialog II: błyskotliwa odpowiedź na pytanie, dlaczego nie można skopiować ludzkiego umysłu. To samo odkrywa Roger Penrose 20 lat później w „Nowym umyśle cesarza”.
 • Wierzenia elektromózgów: Blade Runner 1960.
 • Chaos i Ład: wspaniały tekst, który na podstawie intymnej relacji urzędnika bankowego, jego ciotki purytanki i sublokatorki, pokazuje jak zmieniał się nasz naukowy światopogląd. Historia nauki od Ptolemeusza do Heisenberga w pigułce.
 • Szaleństwo z metodą: kolejna kultowa parabola Lema, który na przykładzie działań szalonego krawca pokazuje sposób działania matematyki, jako nauki.
 • Wykład inauguracyjny Golema. O człowieku trojako: tutaj Lem proponuje nowatorskie spojrzenie na ewolucję i formułuje jej trzy podstawowe zasady, z których pierwsza mówi: SENSEM PRZEKAŹNIKA JEST PRZEKAZ. Kilka lat później w swojej głośnej książce „Samolubny gen” Dawkins dojdzie do tych samych wniosków.
 • Otwarcie na świat: prorocza prognoza dotycząca rozwoju naukowego i ekonomicznego ludzkości
 • Nauka i wiara: na przykładzie pigułki antykoncepcyjnej (która wciąż budzi emocje) Lem pokazuje relacje i kolizje pomiędzy nauką a wiarą, a przede wszystkim wyzwania przed jakimi stanie religia w miarę postępu naukowo-technologicznego. Najwyższy poziom ekstrapolacji kolejnych stadiów rozwoju cywilizacji, kultury i techniki.
 • Inżynieria gwiazdowa: próba odpowiedzi z rozmachem na pytanie, czy człowiek zacznie kiedykolwiek działać w skali kosmicznej.
 • Historia jednego pomysłu: Kosmos jako Gra, w której reguły, czy prawa fizyki zostały podyktowane przez samych graczy. Maszynopis nigdy niepublikowany!
 • Zasada antropiczna: to jeden z tych tematów, do których Lem obsesyjnie wraca w swojej twórczości i próbuje go ugryźć z różnych stron. Kolejne podejście znajdujemy w tekście „Das kreative Vernichtungsprinzip. The World as Holocaust”.

FUTUROLOGIA:

 1. Maszyna fantomatyczna: precyzyjny opis perspektyw i zagrożeń, związanych z wirtualną rzeczywistością, która u Lema nosi nazwę FANTOMATYKI. Gotowy scenariusz „Matrixa”.
 2. Hodowla informacji: niezwykły projekt, który powraca potem u Lema w różnych wariantach, ale na razie nie doczekał się jeszcze realizacji
 3. Das kreative Vernichtungsprinzip. The World as Holocaust: kosmiczna ruletka. Kreacja przez destrukcję, czyli ulubione przez Lema połączenie zagłady, przypadku i statystyki w jedną spójną naukową teorię.

O SOBIE:

Ten dział ma nieco lżejszy kaliber i wagę gatunkową, jest bardziej osobisty, dzięki czemu czytelnik dostaje trochę wytchnienia oraz może poznać prywatne oblicze autora.
 
Czytaj dalej

Ogród ciemności

lem ogrod ciemnosciŻaden pisarz nie potrafiłby swobodnie poruszać się wśród tylu stylów i gatunków literackich, a zatem Stanisław Lem nie istnieje — uznał przed laty Philip K. Dick. Dwadzieścia utworów zawartych w niniejszym tomie zdaje się potwierdzać jego tezę. Opowiadania powstałe na przestrzeni niemal czterdziestu lat sprawiają wrażenie, jakby rzeczywiście nie mogły wyjść spod pióra tylko jednego pisarza. Choć mają i cechę wspólną: zdecydowana większość podszyta jest gorzką ironią. Z jej obecności tak autor tłumaczył się przyjacielowi i tłumaczowi Michaelowi Kandlowi:

Oczywiście, humor mój jest infernalny. O to właśnie szło, inaczej, myślę, lektura byłaby już nadto odpychająca. Lukier dowcipu osładza pigułkę tylko w momencie jej połykania, potem pozostaje gorycz, której, nie muszę chyba Pana zapewniać o tym, nie wymyśliłem sobie prywatnie, bo pochodzi ona raczej z zewnątrz, tj. ze świata, w jakim żyjemy.

list do Michaela Kandla, Kraków, 24 marca 1972

SPIS TREŚCI:

 • Ogród ciemności
 • Prawda
 • Sto trzydzieści siedem sekund („Cyberiada”)
 • Wyprawa trzecia, czyli smoki prawdopodobieństwa („Cyberiada”)
 • Cezar Kouska: „De impossibilitate vitae”; „De impossibilitate prognoscendi” („Doskonała próżnia”)
 • Altruizyna, czyli opowieść prawdziwa o tym, jak pustelnik Dobrycy Kosmos uszczęśliwić zapragnął i co z tego wynikło („Cyberiada”)
 • Horst Aspernicus: „Der Völkermord. I. Die Endlösung als Erlösung. II. FremdkörperTod” („Prowokacja”)
 • J. Johnson and S. Johnson: „One human minute” („Prowokacja”)
 • Alfred Zellermann: „Gruppenführer Louis XVI” („Doskonała próżnia”)
 • Ananke („Opowieści o pilocie Pirxie”)
 • Wyprawa szósta, czyli jak Trurl i Klapaucjusz demona drugiego rodzaju stworzyli, aby zbójcę Gębona pokonać („Cyberiada”)
 • Bajka o trzech maszynach opowiadających króla Genialona („Cyberiada”)
 • Reginald Gulliver: Eruntyka. („Wielkość urojona”)
 • Podróż jedenasta („Dzienniki gwiazdowe”)
 • Podróż ósma („Dzienniki gwiazdowe”)
 • Podróż dwudziesta druga („Dzienniki gwiazdowe”)
 • Podróż siódma („Dzienniki gwiazdowe”)
 • Kobyszczę („Cyberiada”)
 • Powtórka („Cyberiada”)
 • Czarne i białe

Czytaj dalej

Urodziny Lema 9-12 IX

Program obchodów 96 urodzin Lema

9 września

Plac św. Marii Magdaleny:
11:00-18:00 Krakowski Kiermasz Książki, Edycja Specjalna: Urodziny Lema
15:00-16:00 Widowisko narracyjne „Bajki Pana Stanisława”

Arteteka Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, ul. Rajska 12
12:00 – 19:00 LemCon

10 września

Plac św. Marii Magdaleny
11:00-18:00 Krakowski Kiermasz Książki, Edycja Specjalna: Urodziny Lema
14:00-15:00 Spotkanie z Wojciechem Orlińskim, autorem biografii „Lem. Źycie nie z tej ziemi”
15:00-16:00 Spacer po Krakowie śladami Lema pod przewodnictwem Wojciecha Orlińskiego

11 września

Pawilon Wyspiańskiego, pl. Wszystkich Świętych 2
15:00 Lekcja czytania „Niezwyciężonego”, prowadzenie Wojciech Orliński

Kawiarnia Literacka, ul. Krakowska 41
18:00 Spotkanie z redaktorami: Katarzyna Kosik z wydawnictwa Powergraph

12 września

al. 29 Listopada 114a
16:00 Odsłonięcie muralu inspirowanego “Solaris” autorstwa Artura Wabika, według projektu Dagmary Matuszak

Kino Kijów, Al. Krasińskiego 34 , Kraków
godz. 19:00 Wieczór w kinie Kijów.Centrum

Krakowska premiera książki Wojciecha Orlińskiego oraz filmu „Autor Solaris” z 2016 roku w reż. Borysa Lankosza, połączona z wręczeniem nagrody za mural oraz debatą z udziałem autorów: Wojciecha Orlińskiego i Borysa Lankosza.
wejściówki: https://stanislawlem-urodziny.evenea.pl/

Czytaj dalej

Przystanek Lema

Kilka tygodni temu, za siedmioma rondami, za siedmioma światłami, u wylotu ulicy Stanisława Lema w Krakowie powstał przystanek autobusowy, poświęcony twórczości autora „Solaris”. Miejscy podróżnicy mają okazję do zapoznania się z cytatami z książek Lema w oprawie graficznej, zaprojektowanej przez Przemka Dębowskiego, posłuchania „Bajek robotów” i ściągnięcia bezpłatnego e-booka z wyborem najlepszych tekstów i opowiadań. Inicjatorem projektu, w ramach którego utworzono sześć takich miejsc na mapie Krakowa, dedykowanych sławnym pisarzom, jest Krakowskie Biuro Festiwalowe.

„Dzienniki gwiazdowe” Teatr Groteska

Idźcie, zobaczcie i posmakujcie, bo zdecydowanie warto. Nie uciekajcie po pierwszym akcie! Niech Lem będzie z Wami!

Teatr Groteska, ośmielony udaną adaptacją „Bajek robotów”, jakiej dokonał jeszcze za życia Stanisława Lema, tym razem porwał się na „Dzienniki gwiazdowe”. Wyzwanie to ambitne: dosyć eklektyczny cykl „Dzienników gwiazdowych” powstawał przez prawie całą karierę pisarską autora „Solaris” i odzwierciedla jego wszechstronny dorobek literacki oraz erudycję. „Dzienniki” są pełnymi humoru, ale równocześnie gorzkimi i przenikliwymi przypowieściami na temat zakamarków ludzkiej natury.

Trudno się zatem dziwić, że zasiadałem na widowni teatru z mieszanymi uczuciami, wsród których dominowała nadzieja połączona z obawami. Nadzieję podsycała profesjonalna kampania promocyjna, jaka towarzyszyła premierze, z ascetycznymi plakatami, na których wyeksponowano samo tylko nazwisko LEM, oraz świetna piosenka Marka Piekarczyka, idola mojej młodości. Otuchą napawał mnie również fakt, że z biegiem lat pojawia się coraz więcej trafnych odczytań i interpretacji Lema, którego twórczość jakby nabiera wraz z upływem czasu aktualności i staje się coraz bardziej uniwersalna.

Czytaj dalej